Šport Správy

Kenský maratónsky šampión Chepngetich oči rýchlejšie na svete

NAIROBI: Obhajkyňa svetového šampióna Ruth Chepngetichová predpovedala neustále napredovanie časov v ženskom maratóne po tom, čo bola v piatok menovaná do kenského tímu na tohtoročné letné majstrovstvá sveta v atletike. Táto 27-ročná Keňanka prekonala polnočné horúčavy v katarskom hlavnom meste Dauha a v septembri 2019 získala titul v maratóne. Potom zaznamenala druhý najrýchlejší maratónsky čas len pre ženy 2 hodiny 17 minút 18 sekúnd, aby zvíťazila v Nagoyi v Japonsku v marci. „Ženský maratón zaznamenal za posledné štyri roky výrazný pokrok, pričom najmenej sedem elitných bežkýň bežalo pod 2:18,“ povedala Chepngetichová, ktorá vedie trojčlenný kenský ženský maratónsky tím na majstrovstvách sveta 15. – 24. júla. Eugene, Oregon.

Nábor zahraničných domácich pracovníkov sa v Saudskej Arábii zvýšil o 16 %: oficiálne štatistiky

Chepngetichová, štvrtá najrýchlejšia žena na svete, bola jedným z favoritov na získanie zlata v maratóne na olympijských hrách v Tokiu vlani v auguste, ale nedokončila po tom, čo bojovala s teplom a vlhkosťou v Sappore. Keňanka si však odskočila, aby prevzala vyznamenanie v októbri v Chicagu, keď načasovala 2:22:31 na víťazstvo vo svojom prvom maratónskom vystúpení v Spojených štátoch. "Nebolo by prekvapujúce vidieť svetovú špičku na ihrisku Eugene, o ktorom sa uvádza, že je väčšinou rovinaté a vhodné pre divákov," povedal Chepngetich. Ženský maratón v Eugene je naplánovaný na 18. júla, deň po pretekoch mužov.

K Chepngetitchovej sa pripojí Judith Jeptumová, ktorá si svoje miesto vybojovala po minulom víkendovom víťazstve v parížskom maratóne v rekorde trate pod 2:20. V mužskom tíme sa na svoje prvé majstrovstvá sveta vybral olympionik Lawrence Cherono, víťaz maratónov v Chicagu a Bostone 2019. Cherono bol menovaný po boku trojnásobného majstra sveta v polmaratóne Geoffreyho Kamwoora a Barnabáša Kiptuma. Geoffrey Kirui, zlatý svetový medailista z Londýna 2017, bol vymenovaný za rezervu.

Maratónsky tím Kene na majstrovstvá sveta v atletike:

Ženy: Ruth Chepngetich, Judith Jeptum, Maureen Chepkemoi, Angela Tanui (rezerva).

Muži: Lawrence Cherono, Geoffrey Kamworor, Barnabas Kiptum, Geoffrey Kirui (v zálohe).